Peter Valentini

NIČ NIE JE NÁHODA…

___________________________________________________________________________

Peter Valentini s veľkým zanietením a usilovnosťou skúma históriu svojich huncokárskych predkov. So svojou rodinou žije v Rakúskej obci Jois a dokonale hovorí po nemecky. Aktuálne sa popri svojej práci manažéra vo voľnom čase veľmi intenzívne venuje výskumu Pálffyovských archivárií a snaží sa spolu s ďalšími členmi o.z. Potomkovia Huncokárov nájsť písomné záznamy o najímaní malokarpatských lesných robotníkov z nemecky hovoriacich krajín. Jeho výskumnými spolupracovníkmi sú najmä predseda nášho OZ Ján Graus, Eli Mihalovičová a Pavol Benčík. Ich súčasné úsilie hľadať pravlasť našich predkov podľa nárečia pani Klotildy Weberovej- Hrozáňovej a učebnice UMATUM ich vedie do južného Rakúska,do Korutánska a lokality Lawantal.

„Wenn das kein Zufall ist…“, pod takýmto názvom bol 23.10.2019 v rakúskom regionálnom týždenníku Neusiedler BZV publikovaný zaujímavý článok. Je to príbeh jedného obyvateľa neďalekej rakúskej vinárskej obce Jois pri Neziderskom jazere, ktorý sa tu usadil a dnes je domovom jeho mladej rodiny. V múzeu tejto obce bola 26.10. 2019 otvorená putovná výstava „HUNCOKARI – Die Waldleute rund um Modra“. Článok informuje o otvorení tejto výstavy na pozadí príbehu v ktorom Peter Valentini popisuje svoje prepojenie s drevorubačmi vyobrazenými na plagátoch putovnej výstavy.

Potomok Huncokárov

Vždy ho niečo ťahalo do nemecky hovoriacich krajín. Už ako 10 ročný bol pevne rozhodnutý tam odísť, aj keby to malo znamenať emigráciu. Zrejme v tom boli gény. Jeho Babka z maminej strany sa narodila na Piesku a bola prvorodenou dcérou drevorubača Viliama Grausa, ktorého predkovia sem prišli zo Štajerska. Petrov dedko z otcovej strany sa narodil v rodine vinára Plankenauera v Ratzersdorfe (Rača), ktorého predkovia tam prišli z Bavorska. Peter vyrastal v Bratislave a bol už od detstva cieľavedomý a pracovitý. Má talent na jazyky. Nemčinu a angličtinu zvládol veľmi rýchlo. To mu umožnilo nájsť si dobré uplatnenie a dnes pôsobí ako zástupca pre Európu japonskej nadnárodnej firmy s kancelárskou technikou.

V roku 2009 sa natrvalo usadil v obci Jois, 20 km od rodnej Bratislavy. Mal viacero možností medzi ktorými sa rozhodoval, no napokon ho niečo viedlo k tomu, aby si vybral Jois.

V rozhovore pre rakúsky týždenník Peter hovorí: „Už dlho sa zaujímam o pôvod mojich predkov, vlastne už od detstva ma táto téma vždy fascinovala. Samozrejme som vedel, že mojimi predkami boli karpatskí Nemci, aj preto som v lete prišiel na Slovensko do Modry na stretnutie potomkov huncokárov – nemecky hovoriacich drevorubačov“.

Tam prvý krát na vlastné oči uvidel známu fotografiu 19 drevorubačov na spílenej jedli. „Ten prvý zľava je môj prapradedko, jeho predkovia prišli do Malých Karpát zo Štajerska. A ten šiesty zľava je môj pradedko.“, hovorí s hrdosťou.

A s úsmevom na tvári pokračuje: „Skutočnosť, že sa výstava koná v mieste môjho nového domova, kde som sa usadil, je pre mňa emocionálne veľmi silná. Je to veľmi pekný pocit že tu, kde teraz žijem sa vystavuje a prezentuje niečo čo je súčasťou mojej rodinnej histórie. Nejako cítim, že ma navštívili moji predkovia a hovoria mi nasleduj nás, to je pekné“.

A s dojatím dodáva: „Je takmer nemožné hovoriť o zhode náhod, nie je toľko náhod naraz“.

Keď si pani učiteľka myslí, že deti si vymýšľajú

Obidve Petrove deti Lukas a Laura chodia do miestnej obecnej školy. Pred otvorením výstavy boli v obci vyvesené plagáty na ktorých bola známa fotografia drevorubačov na spílenej jedli. Počas školskej vychádzky Petrove deti s hrdosťou pani učiteľke ukazovali na fotografii, že tam majú svojho praprapradedka aj prapradedka.

Pani učiteľka im len zhovievavo pritakávala, očividne v domnení že deti sa zabávajú vymýšľaním. Neskôr, keď sa od Petrovej manželky Jany dozvedela, že deti hovorili pravdu, tak ju to naozaj prekvapilo a zasmiala sa nad svojou predošlou reakciou.

Otvorenie výstavy

Výstava v múzeu obce Jois bola otvorená v sobotu 26. októbra 2019 o 11:00 a Peter Valentini sa vďaka prepojeniu svojho pôvodu s témou výstavy stal hlavnou osobou otvorenia výstavy.

Na otvorenie výstavy prišla aj rakúska televízia ORF a ešte v ten deň v hlavných večerných správach bola odvysielaná reportáž v ktorej Peter Valentini s dojatím v hlase bezchybnou nemčinou rozpráva svoj príbeh.

Ján Graus, predseda o.z. Potomkovia Huncokárov

Obr.1: Známa fotografia, na ktorej je Petrov prapradedko (1. zľava) a pradedko (6. zľava)
Obr.2: Rodina: Peter Valentini, manželka Jana, syn Lucas a dcéra Laura.

Obr.3: Peter v rozhovore pre rakúsku televíziu ORF
Obr.4: Hlavní aktéri otvorenia výstavy v múzeu obce Jois: Peter Valentini – potomok huncokárov, Hannes Steurer – starosta obce, Elisabeth Exl – riaditeľka pre turizmus, Reinhard Rabec – riaditeľ múzea, Alfred Dobler – vicestarosta.